skola@horniplana.cz

Přírodovědný kroužek - první pololetí

Přírodovědný kroužek za sebou má první polovinu svého letošního fungování. Během této doby jsme se s celkem deseti dětmi od 4. do 7. třídy seznámili s různými biologicko-chemickými tématy. Děti si vyzkoušely, jaké to je být vědcem a zkoumat přírodu. Během kroužků zkoumaly různé části rostlin (šišky, mechorosty pod mikroskopem, pupeny dřevin) či jejich fluorescenci pod UV zářením. Testovaly též pH různých potravin a přípravků, které najdou v domácnosti, jako je ocet, citrónka, minerální voda, mýdlo, šampon či jedlá soda. Vyzkoušely si, jak napsat neviditelné písmo několika jednoduchými způsoby a jak jej přečíst. Před Vánocemi jsme společně s dětmi vyráběli šišková ptačí krmítka, která jsme poté pověsili na keříky před budovou školy. Po Vánocích se náš kroužek spojil s lesní pedagožkou z VLS, paní Heřmánkovou, a prozkoumali jsme, co vše lze najít v našich lesích. Viděli jsme velké množství přírodnin, jako jsou šišky, větvičky, plody, listy či kůry dřevin, ale také paroží a kožešiny lesní zvěře.
V druhé polovině školního roku nás čeká spousta dalších pozorování, zkoumání či experimentů a poznávání kouzla přírody.

Fotografie z některých lekcí kroužku zde: https://zshp19.rajce.idnes.cz/Prirodovedny_krouzek_-_prvni_pololeti/