28.11. 2017 Monolog za neživou věc

Jak se dá v hodině slohové výchovy postupovat při popisu předmětu? Různě. My jsme v  9. třídě zkusili způsob, při kterém žáci nepopisovali velikost, části ani materiál vybrané věci, ale vedli za tuto věc monolog, ve kterém sdělovali světu její životní osud. Spolužáci pak měli uhodnout, o jakou věc se jedná.

Můžete si sami vyzkoušet, zda byste při hádání uspěli. Správné odpovědi uvádím až na konci článku.

1. Dokážu zachytit vzpomínky, ale vždy jen část. To, co nevidíte, zůstane ztraceno v minulosti. (Adriana Okřinová)

2. Mám mnoho bratrů po celém světě. Držím těžkou váhu pohromadě. Ležím na zemi a musím snášet všechna roční období. Svět beze mne by byl zpomalený. Po čase však umřu a nahradí mě jiný bratr. (Michal Mráz)

3. Přestože mě krmí nějakými knoflíky, nežiji dlouho. Jednou nastane čas, kdy na mě vezme člověk kladivo. Potom je šťastný nebo brečí podle toho, jak jsem bylo nakrmeno. (Tomáš Kupčák)

4. Bydlím v krabici, všude kolem jsou barvy duhy. Občas sebou smýkám tak, že po mě zůstávají skvrny. Škoda je, že mě stále ubývá a za chvíli ze mě nic nezbude. Večer je to ale nejlepší. Sejdu se s kámoškama a drbeme. Škoda jen, že jsme přivázané vedle sebe a nemůžeme za klukama. (Filip Tóth)