Náhodný obrázek

PICT2470

KONTAKT

ZŠ a MŠ Horní Planá
Jiráskova 186
Horní Planá 382 26
IČO: 60084731
tel:  +420-380738121

skola@horniplana.cz 

datová schránka: ymj6u8d 

www.zshorniplana.cz

ZŘIZOVATEL

Město Horní Planá
Náměstí 54
Horní Planá 382 26
IČO: 00245895
tel:  +420-380724410
mu@horniplana.cz
www.horniplana.cz

Náš MŠ facebook

MŠ facebook

Klikněte pro zobrazení!

scio.cz

Zlatý certifikát společnosti Scio

26. - 28.5. 2017 Výlet turistického kroužku do SušiceSušice a její okolí, tak to byl cíl našeho dalšího putování. Protože město je vzdáleno 3,5 hodiny jízdy vlakem z Horní Plané, museli jsme vyrazit už v pátek odpoledne, abychom v sobotu neztráceli čas. Ubytovaní jsme byli v tělocvičně Základní školy v Lerchově ulici.

V sobotu ráno jsme dojeli autobusem do Kašperských Hor, kde jsme navštívili Muzeum Šumavy. Čekala nás tam tři podlaží plná gotických madon, barokních plastik, šumavského skla, maleb na sklo a další lidová umění. K vidění tam bylo také velké množství vycpaných zvířat žijících na Šumavě. Zaujala nás specialita Šumavy – umrlčí prkna. Dozvěděli jsme se o nich, že v minulosti stávala u kapliček, křížků, poblíž statků, ale také osamělá na okrajích lesů a rozcestích. Drsné šumavské zimy a velká vzdálenost od hřbitovů znemožňovaly provedení pohřbu. V zimě byl proto nebožtík zabalený do plátna položen na umrlčí prkno do studené komory nebo kolny, kde zmrzlý ležel několik týdnů. Zdobená prkna s iniciálami zesnulých se stávala neobvyklou památkou na zemřelé.

Po prohlídce muzea jsme vyrazili na pěší túru směr hrad Kašperk, který se tyčí na skále 3 kilometry severně od Kašperských Hor. Čekání na prohlídku jsme si krátili zapojením do akce Buchtování, což byla výroba středověkých cihel – buchet a kachlů. Dále jsme si vyzkoušeli střelbu z luku a chůzi na chůdách. Během samotné prohlídky jsme se dozvěděli, že hrad založil Karel IV. roku 1356, a to za účelem ochrany zlatých dolů a obchodní stezky spojujících Prahu s Benátkami. Seznámili jsme se s hospodářským životem na hradě. Prohlédli jsme si zříceninu hradního paláce s erby a východní pětipatrovou věž. V západní věži, se přímo před našimi zraky a současně kolem nás postavila a vybavila nábytkem středověká komnata.

Poté jsme se vydali na rozhlednu Na Sedle, ležící 4 kilometry od hradu Kašperk v nadmořské výšce 902 m. Po zdolání 138 schodů se nám otevřel nádherný pohled na nekonečné zelené moře pod námi. Zajímavostí této rozhledny je, že na každém jejím schodu je umístěna destička se jménem jeho majitele, který přispěl na výstavbu.

Z rozhledny vedly naše kroky zpátky do Sušice, abychom se po náročném dnu svlažili v místním bazénu. V nohách jsme za celý den měli 15 kilometrů.

V neděli ráno jsme obhlédli Kapli sv. Anděla Strážce postavenou nad Sušicí. Víkendový pobyt v Sušici jsme završili návštěvou lanového parku na břehu řeky Otavy, který měl trasu nejen pro dospělé, ale i pro malé děti, takže si na své přišli i nejmladší účastníci naší výpravy.

A kdo se vlastně této výpravy zúčastnil?

p. asistentka Jana Černíková se synem Milánkem z 1. třídy

p. asistentka Radka Mrázková se synem Šimonkem z MŠ a dcerou Nelinkou ze 2. třídy

p. učitelky H. Bürgerová a Jana Klímová se synem Vojtou z 9. třídy

p. učitel Tomáš Michal

kluci Luboš Škabroud ze 4. třídy, Jakub Domin a Max Sobek ze 7. třídy a Petr Pojsl z 8. třídy.

Veliké poděkování patří vedoucí turistického kroužku p. uč. Haně Bürgerové, které celou akci naplánovala a zorganizovala.

                                                                                           Jana Klímová

 

foto: http://zshp2017.rajce.idnes.cz/20170526_az_28_Expedice_turistickeho_krouzku_do_Susice/